FAQ - Často kladené otázky

FAQ - Často kladené otázky

Zde naleznete odpovědi na nejčastěji kladené otázky související s nákupem, pokládkou a údržbou přírodního kamene. Pokud byste potřebovali nějaké informace doplnit, kontaktujte nás a my Vám velmi rádi zašleme Vámi požadované informace ze světa přírodního kamene.

Pokládka přírodního kamene, otázky a odpovědi uvedené níže do značné míry závisí na druhu použitého přírodního kamene a jeho vlastnostech. Odpovědi na otázky níže souvisí s pravidelně formátovaným krystalickým a/nebo pórovitým vápencem nabízeným na našich internetových stránkách. V žádném případě se netýkají např. žuly, onyxů, umělých kamenů atd., které mají jiné vlastnosti a jejichž pokládka vyžaduje jiné postupy.

1/ Jaké tloušťky kamene jsou vhodné pro interiérové obklady?

Pro interiérové kamenné obklady můžeme použít tloušťky 1 cm nebo 1,5 cm a 2 cm, případně i 3 cm deskovinu. V první řadě vhodnou tloušťku kamene určuje Vámi zvolený formát. Např. při výběru formátu 30x30 cm, 40x40 cm, nebo 60x30 cm je možno použít tloušťku 1 cm. Pokud ale uvažujete o formátu větším, např. 50x50 cm nebo 60x60 cm je nutné zvolit tloušťku min. 1,5 cm a více. jestliže uvažujete o velkoformátech jako je např. 80x80 cm, 120x60 cm nebo 120x80 cm, je nutno volit tloušťku od 2 cm více.

2/ Jaké tloušťky kamene jsou vhodné pro interiérové dlažby?

Pro interiérové kamenné dlažby platí v podstatě to samé, co je popsáno v bodě č. 1/, viz. výše, s tím rozdílem, že minimální tloušťka kamene an podlahy je 1,5 cm. Nedoporučujeme používat tloušťky v 1 cm.

3/ Jaké tloušťky kamene jsou vhodné pro exteriérové lepené pochozí dlažby?

Pro venkovní kamenné dlažby používáme tloušťku min. 3 cm a více. Tloučťka 3 cm platí pouze v případě, že je dlažba nalepena pomocí flexibilního mrazuvzdorného lepidla na pevný (např. betonový) podklad a jedná se čistě o pochozí dlažbu, přes kterou nebudou přejíždět automobily. V případě že zákazník trvá na menší tloušťce, lze použít i dlažbu tloušťky 2 cm, tuto  tloušťku ale pro exteriérové použití nedoporučujeme, jelikož je na hranici vhodnosti pro exteriérové aplikace.

4/ Jaké tloušťky kamene jsou vhodné pro venkovní lepené pojezdové dlažby?

Pro venkovní kamenné dlažby používáme tloušťku min. 4 cm a více. Tloučťka 4 cm platí pouze v případě, že je dlažba nalepena pomocí flexibilního mrazuvzdorného lepidla na pevný (např. betonový) podklad, a pouze v případě že přes dlažbu budou přejíždět jen lehké osobní automobily.

5/ Jaké tloušťky kamene jsou vhodné pro exteriérové pochozí dlažby kladené do štěrkového lože?

Pro venkovní kamenné dlažby v tomto případě používáme tloušťku min. 3 cm a více. Tloučťka 3 cm platí pouze v případě, že je dlažba volně kladená do pískového / štěrkového lože a jedná se čistě o pochozí plochy, přes které nebudou přejíždět automobily.

6/ Jaké tloušťky kamene jsou vhodné pro venkovní pojezdové dlažby kladené do štěrkového lože?

Pro venkovní kamenné dlažby používáme v tomto případě tloušťku min. 6 cm a více. Tloučťka 6 cm a více platí pouze v případě, že je dlažba volně kladena do pískového / štěrkového lože, a pouze v případě že přes dlažbu budou přejíždět jen lehké osobní automobily. V případě pojezdových dlažeb pro těžké SUV automobily by měla být tloušťka min. 8 cm.

7/ Jaké tloušťky kamene jsou vhodné pro venkovní pochozí dlažby kladené na terče?

Pro venkovní pochozí kamenné dlažby kladené na terče je použita tlouŠťka taková, která souvisí s vybraným formátem, tzn. čím větší formát, tím musí být větši tloušťka, aby kamenná dlažba unesla tlak působící záteží shora, při rozložení váhy na okrajové 4 terče nacházející se v rozích dlažby. Kladení na terče nedoporučujeme zvláště v oblastech s hustou vegetací atd. V případě zájmu o další konkrétní informace problematiky kladení kamenných dlažeb na terče nás, prosím, kontaktujte a budou Vám zaslány konkértní informace na základě Vašeho projektu.


Obecně platí, že čím větší formát kamene, tím větší musí být tloušťka, aby kámen nepraskl při dopravě a při instalaci. Tloušťky kamene jsou lomem, dodavatelem, architektem (projektantem) většinou pevně dané.

8/ Jaké povrchové úpravy jsou vhodné pro interiérové či exteriérové použití?
V interiéru si nejčastěji zákazník volí mezi povrchem leštěným, broušeným, kartáčovaným, jemně pískovaným nebo kombinací jemně pískovaného povrchu a kartáčování. Do exteriéru, vzhledem k požadavkům na protiskluznost, je možné dodat povrch jemně pískovaný, broušený či kombinaci povrchů jemně
pískovaného s povrchem kartáčovaným, dále povrch těřce pískovaný, permelovaný nebo kombinaci permelovaných povrchů s kartáčováním. Do exteriéru na dlažbu nelze aplikovat povrch leštěný. Povrch čistě kartáčovaný lze volit do exteriéru jen za specifických podmínek. Dále se nedoporučuje používat v exteriéru lesklé povrchy za účelem obkladů venkovních stěn či fasád, jelikož je zde riziko vymrznutí leštěného povrchu a jeho následná proměna v místě a čase.

9/ Jaké jsou formáty kamene?
Většinou je možné vybírat z klasických formátů 30x30cm, 40x40cm, 60x30cm, 60x40cm, 60x60cm, 80x60cm, 100x60cm, 100x100 cm, 120x80cm. Jakékoliv další formáty vyráběné na přání musí být nejprve konzultovány. Obecně platí, že čím větší formát, tím větší tloušťka kamenných obkladů a dlažeb.

10/ Lze vyrobit kamennou deskovinu se sraženou hranou, čtvrtkulatou, půlkulatou nebo jinou hranou?
Ano, toto je možné, za tuto úpravu je v lomu účtován příplatek. Takto speciálně upravené hrany lze dodatečně uvěst do stejné povrchové úpravy, jako je povrchová úprava Vámi vybranných obkladů a dlažeb.

11/ Co jsou to kamenné výkvěty?
Kamenný výkvět může vzniknout neodbornou pokládkou přírodního kamene. Nikdy se nejedná o problém přírodního kamene, ale o problém ve stavebních postupech a použití nevhodné stavební chemie. Prvním předpokladem pro eliminaci tvorby výkvětů na kameni je použití vysoce kvalitních lepidel, bílých, rychletuhnoucích, nedovolujících kameni vypít vodu z cementové směsi. Další neméně důležitým faktorem je vlínající vlhkost, která souvisí s kvalitní přípravou a vyzrálostí podkladní vrstvy. Podkladní vrstva musí podléhat vyzrání min. 10 dnů na 1 cm tloušťky a toto je třeba ověřit měřicí technikou před pokládkou. Kamenná deskovina musí být před pokládkou zcela suchá, zbavená nečistot a aklimatizovaná v daném prostředí po dobu nejméně 2 dnů. Pro zabránění tvorby výkvětů doporučujeme používat jen a pouze stavební chemii značky MAPEI
s neutrální charakteristikou. MAPEI je jediná společnost, která se věnuje této problematice. Tvorba výkvětů nesouvisí pouze s výběrem lepidel vhodných pro přírodní kámen, ale i se spárovacími hmotami, tmely, penetrací a impregancí přírodního kamene atd. POkud Vás zajímá tato problematika, rádi Vám zašleme více informací konkrétně pro Vás projekt.

12/ Je možné pokládat přírodní kámen svépomocí?
Ano, je to možné, ale pouze v případě kdy již máte s přírodním kamenem zkušenost. Proto je vždy lepší mít stavební firmu, která má s lepením přírodního kamene rozsáhlou zkušenost nebo se pouze na toto zaměřuje. Takováto firma bude již vědět, co instalace kamene obnáší, jakou stavební chemie a jaké stavební postupy je možné použít či nikoli. Všeobecně lepení přírodního kamene bez zkušeností nedoporučujeme.

13/ Je přírodní kámen vhodný pro podlahové topení?
Ano, přírodní kámen je velice vhodný pro podlahové vytápění, jelikož v začátku naakumuluje teplo, které i po vypnutí podlahového topení dále volně sálá a vyzařuje do prostoru. Kombinace přírodního kamene a podlahového topení je opravdu velice příjemná a komfortní záležitost, kterou můžeme jen a jen doporučit.

14/ Jaké jsou nevýhody přírodního kamene?
O přírodní kámen je nutno se více starat a předcházet „nehodám“ souvisejícím s rozlitím či nešťastným nanesením kyselých či zásaditých látek na jeho povrch. Pokud máte přírodní kámen správně naimpregnován, není čeho se obávat, ovšem pouze za předpokladu, že jakmile něco rozlejete, tak to ihned setřete a nenecháte tekutinu na povrch kamene dlouhodobě působit. Přírodní kámen si dále klade zvýšené nároky na jeho správnou instalaci, manipulaci a kvalitní stavební chemii.

15/ Jaké jsou výhody přírodního kamene?

Jedná se o opravdový kus přírody, který hřeje a dýchá, který vznikal po miliony let. Takovýto klenot žádný umělý materiál či keramika nenahradí. Dále jde o pocit luxusu a výjimečnosti. Každá dlaždice je jiná, má svou kresbu, barvu, každá je originálem. Přírodní kámen značnou měrou přispívá k vytvořeníopravdového domova, zvláště v kombinaci s podlahovým vytápěním, jak již bylo zmíněno výše. Pokud máte rádi přírodní materiály, je pro Vás přírodní kámen jasnou volbou. Přírodní kámen nevyjde nikdy z módy, tak jako keramika či jiné umělé pohledově studené materiály často kresbu kamene kopírující a imitující. Proč si kupovat něco, co přírodní kámen kopíruje, když můžete mít originál? Kámen je nesmrtelný, věčný, tak jako lidská duše. Proto jestliže chcete něco výjimečného, něco co nemají všichni kolem Vás, něco co Vás potěší každý den, něco co se nikdy neokouká, něco co vzbudí pocit exkluzivity, něco co Vás bude energeticky hřát, něco co je paradoxně stejně drahé jako velkoformátová keramika, něco co bude vyjadřovat Vás samotné, zkrátka něco co přispěje k opravdovému pocitu luxusního šťastného domova, kupte si přírodní kámen. Garantujeme Vám záruku stoprocentní spokojenosti.

Nenalezli jste odpověď na Váš dotaz? Nevadí, napiště nám a rádi Vám vše zašleme.

Jak na projekt

Dozvědět se více

Zde naleznete postup od výběru kamene až po finální realizaci.

Navštivte náš showroom a vše Vám rádi představíme. Nebo nás jen kontaktujte a rádi za Vámi nezávazně kamkoli přijedeme i se vzorky. Vyslechneme si vaše přání a navrhneme řešení pro Váš projekt.

 

Postaráme se o realizaci k vaší plné spokojenosti. Na Vás bude už jen užívat si nový domov!

FAQ - Často kladené otázky

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.