Těžba přírodního kamene

Těžba přírodního kamene

Přírodní kámen se nachází v povrchových lomech po celém světě. Jedná se o jeden z nejstarší stavebních materiálů společně s přírodním dřevem. Pojďme se společně podívat, jak se kámen těží, jaký je rozdíl mezi povrchovou a hlubinnou těžbou, jaké jsou způsoby dělení kamenných bloků a na další věci, které s těžbou přírodního kamene souvisí...

Přírodní kámen se nachází v povrchových lomech po celém světě, jelikož se jedná o jeden z nejstarší stavebních materiálů.

Pokud budeme mluvit o lomu, vždy se bude jednat o tzv. povrchovou těžbu. Pokud půjde o podpovrchovou (hlubinnou) těžbu, bude se jednat o tzv. podzemní lom neboli důl. Lomy většinou slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin jako je např. právě přírodní kámen, dále pak hnědé uhlí, rašelina atd. Materiál, který je z lomů vytěžen, je často přímo v lomu různými způsoby upravován a zpracováván. Nejčastěji je řezán, drcen a tříděn pro různé způsoby použití. Kvalitní vytěžené bloky přírodního kamene jsou rozřezány na vhodné kvádry nebo desky různých velikostí, tloušťky a povrchových úprav, které poté slouží pro dekorativní účely. Odpady a nevyužitelné zbytky z této produkce jsou poté drceny na štěrk o různých frankcích, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví.

Podle druhu kamene se skalní masiv v povrchových lomech dělí různými technologiemi jako je např. „blaze cutting“ nebo pomocí diamantových lan. Jinde se používá metoda odstřelu jednotlivě navrtaných kamenných bloků. Kusy skály se většinou navrtávají v horizontálním i vertikálním směru a do otvorů jsou natloukány klíny. Tato metoda závisí na dokonalé znalosti jednotlivých žil, kterými je lom tzv. prorostlý. Méně náročnou a velice rozšířenou metodou dělení kamenných bloků od masivu je vyplnění navrtaných otvorů tekutou látkou podobnou sádře, která postupným vysycháním zvětšuje svůj objem. Po zhruba osmi hodinách se kamenný masiv tímto tlakem roztrhne a dojde k oddělení požadovaného kamenného bloku. Za použití kladkových systémů se bloky kamene buďto dopravují do vyšších pater lomu nebo se rovnou nakládají těžkou manipulační technikou na přistavené automobily a následuje doprava do zpracoven.

Kamenné bloky jsou rozřezány listovými nebo kotoučovými pilami na desky požadované tloušťky. Na pilách se používají diamantové kotouče o velkých průměrech, které jsou chlazeny vodou. Dále dochází k přesunu surové kamenné deskoviny na automatizované linky, kde dochází k povrchovému opracování. Jedná se hlavně o broušení, leštění, pískování, permlování, kartáčování, tryskání atd. Následuje konečné rozřezání na požadovaný formát obkladů a dlažeb.


Poté je kamenná deskovina balena do předem připravených dřevěných boxů a převezena do skladu. Ve skladu již krásně opracovaný kámen čeká na transport a na svého zákazníka.

Jak na projekt

Dozvědět se více

Zde naleznete postup od výběru kamene až po finální realizaci.

Navštivte náš showroom a vše Vám rádi představíme. Nebo nás jen kontaktujte a rádi za Vámi nezávazně kamkoli přijedeme i se vzorky. Vyslechneme si vaše přání a navrhneme řešení pro Váš projekt.

 

Postaráme se o realizaci k vaší plné spokojenosti. Na Vás bude už jen užívat si nový domov!

Těžba přírodního kamene

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.